با شاکیلید در سامانه ثنا احراز هویت کنید!

شاکیلید به عنوان یکی از ارائه دهندگان راهکار احراز هویت غیرحضوری در سامانه ثنا، احراز هویت غیرحضوری کاربران به منظور تأیید نهایی جهت ثبت نام و صدور کد ثنا از قوه قضاییه برای ایشان را بر عهده دارد. با دریافت این کد، امکان بهره‌گیری از خدمات الکترونیکی قوه قضاییه برای کاربران فراهم می‌شود که از آن میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه و پیگیری دادخواست
 • اطلاع‌رسانی پرونده‌ها
 • اطلاع از آخرین وضعیت پرونده
 • ارائه مدارک و مستندات پرونده
 • ارائه و پیگیری شکواییه
 • ارائه و پیگیری اظهارنامه
 • ارائه لایحه
 • استعلام اصالت مدارک قضایی
 • درخواست گواهی عدم سوء پیشینه
 • درخواست صدور سند مالکیت
 • محاسبه هزینه دادرسی
 • شکایت از ارگان ها و‌ دستگاه های اجرایی

راهنمای احراز هویت غیرحضوری ثنا با راهکار شاکیلید

راهنمای احراز هویت ثنا با راهکار شاکیلید

در این بخش، احراز هویت ثنا با راهکار شاکیلید به صورت مرحله به مرحله و با ارائه اطلاعات مورد نیاز در هر مرحله آموزش داده شده است.

راهنمای احراز هویت غیرحضوری ثنا با راهکار شاکیلید

در این بخش، احراز هویت ثنا با راهکار شاکیلید به صورت مرحله به مرحله و با ارائه اطلاعات مورد نیاز در هر مرحله آموزش داده شده است.

احراز هویت ثنا و خدمات الکترونیک قضایی چیست؟

ثنا که نام آن از حروف اول کلمات "ثبت نام الکترونیک قوه قضاییه" کشور ساخته شده، توسط قوه قضاییه برای خدمات الکترونیک قضایی ارائه شده است تا تمامی ابلاغیه‌های قضایی، شکواییه‌ها و دادخواست‌های افراد به صورت الکترونیکی در آن به ثبت رسیده و قابل دسترسی باشد.

لزوم ثبت نام در سامانه ثنا

خدمات الکترونیک قضایی (خدمات غیر حضوری قوه قضاییه) موجب صرفه جویی در زمان و بسیاری از هزینه‌ها می شود؛ اما ارائه این خدمات نیازمند یک اعتبار سنجی اولیه است، بدین معنا که قوه قضاییه ابتدا افراد را شناسایی و احراز هویت می‌نماید و سپس به آن‌ها امکان استفاده از خدمات غیرحضوری قضایی را ارائه می‌کند. سامانه ثنا نیز با این هدف راه‌اندازی شده است و پیگیری پرونده‌های قضایی و مشاهده ابلاغیه‌ها بصورت الکترونیکی را با استفاده از کد ملی امکانپذیر می‌کند.

ثبت نام در سامانه ثنا

۰۱

ورود به وبسایت:

برای ثبت نام در سامانه ثنا ابتدا باید به وبسایت sana.adliran.ir مراجعه نمایید و در صورتی که شخص حقیقی هستید از نوار میان صفحه، ثبت‌نام بر خط شخص حقیقی را انتخاب کنید.

راهکار شرکت شاکیلید در احراز هویت سامانه ثنا قوه قضاییه
۰۲

ثبت نام:

در این مرحله با تکمیل و ثبت اطلاعات درخواست شده و کلیک بر روی گزینه “ادامه”، وارد مرحله بعد می‌شوید.

خدمات الکترونیک قضایی در سامانه ثنا
۰۳

احراز هویت:

پس از ثبت اطلاعات اولیه، می‌توانید برای احراز هویت به صورت غیرحضوری از یکی از راهکارهای ارائه شده توسط کارگزاران احراز هویت قوه قضاییه استفاده کنید. شاکیلید نیز یکی از این کارگزاران است که لوگوی آن در تصویر مشخص شده است.

احراز هویت ثنا

دانستنی‌هایی در رابطه با ثبت نام در سامانه خدمات الکترونیک قضایی (سامانه ثنا)

 • احزار هویت آنلاین: این سامانه در حال حاضر به سیستم احراز هویت غیرحضوری (آنلاین) مجهز است و افراد می‌توانند بدون مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، ثبت‌نام و احراز هویت خود را به صورت آنلاین تکمیل نمایند.
 • سامانه ابلاغ دادگستری: برای دریافت ابلاغیه و پیگیری ابلاغیه قضایی خود می‌توانید از طریق وبسایت سامانه ابلاغ الکترونیکی به آدرس eblagh.adliran.ir اقدام نمایید.
 • نحوه اطلاع رسانی ابلاغیه‌ها: اوراق قضایی به حساب کاربری سامانه فرد ابلاغ شده و پیروی آن، جهت اعلام ابلاغ صورت گرفته، اطلاعیه‌ای به صورت پیامک و ایمیل برای کاربر ارسال می‌شود.
 • ثبت‌نام اشخاص حقوقی: ارائه حساب کاربری مطابق مفاد قانون آیین دادرسی الکترونیک و آیین‌نامه‌های آن انجام می‌شود. در ثبت‌نام حقوقی سامانه ثنا یک فرد به عنوان مدیر حساب کاربری از طرف مجموعه معرفی می‌گردد.

سوالات متداول احراز هویت ثنا

سامانه ثنا مخفف “ثبت نام الکترونیکی” است که توسط قوه قضاییه جهت مشاهده ابلاغیه ها، اوراق قضایی، ثبت شکایات و دادخواست ها و پیگیری الکترونیکی پرونده های قضایی ایجاد شده است‎.‎

پس از اتمام فرایند احراز هویت سامانه ثنا، ظرف مدت چند دقیقه کد ثنا برای کاربر پیامک خواهد شد.

برای احراز هویت ثنا می توان از گوشی موبایل دارای سیستم عامل اندروید و یا iOS استفاده کرد، همچنین لپ تاپ و یا کامپیوتر مجهز به وب کم ( برای ارسال تصاویر سلفی و فیلم کاربر) قابل استفاده هستند.
در عین حال احراز هویت ثنا بر روی گوشی های دارای سیستم عامل اندروید و یا کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز بیشتر توصیه می شود.

در سیستم عامل اندروید و ویندوز، مرورگر Google Chrome و در سیستم عامل iOS، مرورگر Google Chrome و Safari

هنگام تکمیل اطلاعات اولیه ثبت نام در سامانه ثنا حتما صفحه کلید خود را بر روی زبان انگلیسی تنظیم کنید.

در برخی از گوشی ها به دلیل سایز صفحه نمایش ممکن است دکمه تایید در ابتدا در صفحه قابل مشاهده نباشد، در این صورت برای مشاهده دکمه تایید باید روی صفحه اسکرول (به پایین) انجام دهید و با دیدن کلید تایید، بر روی آن کلیک کنید.

خیر، با یک بار پرداخت هزینه شما امکان سه مرتبه انجام فرآیند احراز هویت را دارید.

هموطنان ساکن خارج از کشور برای برطرف نمودن این مشکل لازم است به سامانه میخک به نشانی https://mikhak.mfa.gov.ir/form/landing.xhtml مراجعه کنند.

حداقل 30 دقیقه صبر کنید و سپس با ورود مجدد به صفحه اول ثنا مجددا نسبت به انجام فرایند اقدام نمایید.

سایر خطاها در فرایند احراز هویت ثنا

درصورتی که تا ۳۰ دقیقه بعد از اتمام فرآیند احراز هویت غیرحضوری، پیامکی مبنی بر رد یا تایید احراز خود دریافت ننمودید، مجددا اقدام به ورود (لاگین) در سایت نمایید تا وضعیت شما به روز‌رسانی شود.

پیش از شروع احراز هویت در سامانه ثنا، بايد مطمئن شويد كه مجوز لازم را به مرورگر داده ايد. در مرورگرهای مختلف این موضوع‌ متفاوت است.

این موضوع در مرورگر chrome به شکل زیر است:

به وب‌سایتی که می‌خواهید مجوزها را برای آن تغییر دهید بروید و روی نماد قفل در سمت چپ کلیک کنید.

از منویی که ظاهر می‌شود، بر روی میکروفون یا دوربین کلیک کنید. سپس برای فعال کردن مجوز دوربین، از منوی کشویی، “Allow” را انتخاب نمایید. برای ذخیره تغییرات روی X  کلیک کنید.

پس از ذخیره تغییرات باید صفحه را دوباره بارگذاری نمایید تا تغییرات اعمال شوند.

هنگامی‌که یک سایت به میکروفون و یا دوربین شما دسترسی داشته باشد، یک آیکون در سمت راست ‌باکس ظاهر می‌شود. اگر روی این آیکون کلیک کنید، می‌توانید دسترسی سایت را مسدود کنید و یا به آن اجازه دهید تا به دسترسی‌هایش ادامه دهد. به خاطر داشته باشید که پس از ایجاد هرگونه تغییر باید صفحه را رفرش کنید.

 • به نور محیطی دقت کنید، نور نباید خیلی شدید یا از پشت سر تابیده شده باشد، لنز دوربین باید تمیز باشد، و دوربین باید از حداقل کیفیت تصویربرداری برخوردار باشد.
 • در صورتی که همچنان با مشکل روبرو هستید از یک گوشی دیگر استفاده کنید.
 • رعایت شئونات اسلامی را مد نظر قرار دهید.
 • مطمئن شوید که مجوز لازم به دوربین را داده اید.
 • محل قرارگیری خود را تغییر دهید، به نور محیطی دقت کنید، نور نباید خیلی شدید باشد یا از پشت سر تابیده شده باشد، لنز دوربین باید تمیز باشد، و دوربین باید از حداقل کیفیت تصویربرداری برخورد باشد.
 • در صورت تداوم مشکل، از گوشی دیگری استفاده نمایید.
 • افراد کم سواد، مسن و … می‌توانند از کمک فرد دیگری برای بیان جملات کمک بگیرند.

حهت ثبت امضای خود برای احراز هویت ثنا، امضا باید در کادر مشخص شده بدون خط خوردگی و به نحوی باشد که به صورت واضح تصویر امضا قابل مشاهده باشد.

در صورت بروز مشکل در فرآیند پرداخت، یک بار فرایند را از طریق گزینه “ابطال شماره پرداخت وجه” کنسل کنید و سپس نسبت به پرداخت اقدام نمایید. در صورت مواجهه مجدد با این مشکل شما می‌توانید از طریق اپلیکیشن آپ بخش خدمات قوه قضاییه با وارد کردن “شماره دریافت وجه” خود که در صقحه پرداخت قابل مشاهده است، نسبت به پرداخت وجه اقدام نمایید.