اخبار

تجربه به کارگیری سامانه احراز هویت شاکیلید در گفتگو با سازمان‌های پذیرنده این سرویس

در دوران همه‌گیری، درک الزام احراز هویت غیرحضوری (آنلاین) بیش از همه در بانک‌ها و کارگزاری‌های بورس نموده و بروز عینی پیدا کرده است. الزام به احراز هویت غیرحضوری نیازمند ابزارهای مناسبی است که در صورت عدم وجود آنها امکان اجرای این طرح برای بانک‌ها و کارگزاری‌های بورس بسیار کم می‌شود.

سال گذشته سرویس احراز هویت غیرحضوری سجام، احراز هویت غیرحضوری برای افتتاح حساب بانکی و همچنین توکن موبایلی امضای دیجیتال (مورد تأیید مرکز ریشه) به مجموعه خدمات شاکیلید اضافه شدند. شاکیلید ـ شبکه اعتماد کسب‌وکار ـ با هدف ایجاد بستری برای تقویت فضای اعتماد عمومی در بین کسب‌وکارها قدم در این عرصه نهاده است. در همین راستا شاکیلید با تکمیل زنجیره اعتماد و تمرکز بر احراز هویت و آسان‌سازی فرایند امضای قراردادها با امضای دیجیتال (گواهی امضای دیجیتال قانونی)، خدمات متنوعی را ارائه می‌دهد.

شاکیلید با ارائه سرویس احراز هویت غیرحضوری سجام به هفت کارگزاری و بانک، با استقبال و مقبولیت قابل توجهی مواجه شده است. ماهنامه عصر تراکنش برای بررسی چرایی این مقبولیت سراغ چند کارگزاری و بانک که از خدمات شاکیلید استفاده می‌کنند، رفته و با طرح پرسش درباره راهکار شاکیلید به بررسی احراز هویت از نگاه فعالان حوزه بانک و بورس و چرایی اهمیت شاکیلید برای آنها پرداخته است.

پرسش: شاکیلید به‌عنوان سرویس زیرساختی در این حوزه چه ارزش‌افزوده‌ای برای شما خلق کرده است؟

به نقل از عصرتراکنش، علی بابک، مدیر فناوری اطلاعات و انفورماتیک کارگزاری سهام‌گستران شرق در پاسخ به این پرسش می­‌گوید:

«شاکیلید بیشتر از لحاظ معنوی و از طریق ایجاد فضای مناسب برای شرکت سهام‌گستران شرق ارزش‌آفرینی کرد. همچنین در راستای ارائه خدمات کارگزاری بسیار مناسب عمل کرد. یکی از تصمیمات شرکت سهام‌گستران شرق، علاوه بر افتتاح حساب غیرحضوری، ارائه خدمات غیرحضوری از صفر تا صد بود که توسط شاکیلید به‌صورت دیجیتالی در شرکت سهام‌گستران شرق انجام شد.

پیش از این مشتریان برای احراز هویت باید به دفاتر پیشخوان مراجعه کرده و با پرداخت هزینه و طی‌کردن زمان زیادی، روند احراز هویت خود را مورد پیگیری قرار می‌دادند. استفاده از شاکیلید صرف هزینه و زمان را برای مشتریان کاهش داد. همچنین علاوه بر امتیاز و امکاناتی که در اختیار کاربران گذاشته شد، درآمدهای نه‌چندان زیادی نیز برای شرکت ما داشته است. این در حالی است که سهم کارگزاری شرکت ما از بازار سرمایه خیلی زیاد نیست»

بابک سیفی، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت کارگزاری بانک کشاورزی نیز درباره تجربه همکاری با شاکیلید می­‌گوید:

«قبل از شاکیلید با مشکلاتی مواجه بودیم. یکی از مشکلات اساسی تعدد پلتفرم‌ها و نیاز به پوشش همه این پلتفرم‌ها بود. استفاده مشتریان از سیستم‌عامل‌های متفاوت برای ثبت‌نام و دریافت کد معاملاتی و همچنین استفاده از انواع گوشی موبایل و تبلت مشکلاتی به همراه داشت. برای مثال بعضی اپلیکیشن‌ها با اندروید سازگار بودند، اما سازگاری کافی با آی‌اواس نداشتند. یا حتی روی ویندوز یا تبلت کار نمی‌کردند و مشتری باید حتماً سیستم‌عامل خود را تغییر می‌داد. این موضوع از طریق شاکیلید مورد توجه قرار گرفت و با طراحی سامانه‌ای تحت وب که از فناوری PWA استفاده می‌کردt با همه پلتفرم‌ها سازگار شد. با استفاده از شاکیلید کاربر از طریق سیستم‌عامل و ابزارهای مختلف امکان دسترسی به مراحل احراز هویت را پیدا کرد.»

نیما نامداری، مدیرعامل شرکت ثروت هوشمند بلوط  درباره­‌ی جذابیت راهکار شاکیلید این نکته را اضافه می‌­کند:

«مهم‌ترین جذابیت شاکیلید این است که یکپارچه‌سازی احراز هویت، ساحت‌های مختلف زندگی دیجیتال را هدف خود قرار داده است. خوبی شاکیلید این است که با احراز هویت بانکی شروع کرده و بعد سراغ بازار سرمایه رفته؛ به عبارت دیگر قورباغه را همان اول کار قورت داده است! مابقی راه تبدیل‌شدن به اپراتور احراز هویت برای شاکیلید قطعاً ساده‌تر است. داشتن یک اپراتور متمرکز احراز هویت در صنعت مالی، کار کاربر را ساده‌تر کرده و حق انتخاب‌های او را بیشتر می‌کند.

همین‌طور به سرویس‌دهندگان کمک می‌کند سرویس‌های شخصی‌سازی‌شده با ریسک کمتر ارائه دهند. این مسیری است که شاکیلید دنبال می‌کند. احراز هویت متمرکز می‌تواند به فراگیری مالی هم کمک کند، چون باعث می‌شود هزینه و زمان لازم برای استفاده از یک سرویس جدید کاهش یابد، چون گام اول آن که احراز هویت است، حذف شده؛ چراکه هیچ دلیلی وجود ندارد که افراد برای هر سرویس جدیدی یک بار از اول فرایند احراز هویت را طی کنند»

سعید غلامی، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه کارگزاری آرمون بورس هم یکی راهکارهای دستیابی به خدمات کاملاً آنلاین را همکاری با شاکیلید می­‌داند:

«یکی از حلقه‌های اتصال این زنجیره برای دستیابی و تحقق خدمات کاملاً آنلاین، همکاری با شاکیلید بود. دیجیتالی‌شدن صفر تا صد ثبت‌نام تا فعالیت در بورس دستاورد کوچکی برای ما نبود. این دستاورد حاصل همکاری با شاکیلید بود. علاوه بر نیاز به اپلیکیشن برای انجام این مراحل، به اخذ مجوزهای مختلفی نیاز است. از آنجایی که شاکیلید مجوزهای لازم را دریافت کرده بود، این موضوع روند انجام کار را سرعت بخشید. همچنین از آنجایی که با الگوی مشارکت در درآمد وارد همکاری شدیم، هزینه راه‌اندازی را به حداقل ممکن کاهش داد.»

حسن شایسته‌مجد، رئیس اداره توسعه فناوری‌های نوین مالی بانک پارسیان نیز این نکته را در همکاری با شاکیلید اضافه می‌­کند که:

«شاکیلید به‌عنوان یکی از دو بازوی اجرایی در حوزه احراز هویت با بانک پارسیان همکاری می‌کند. سابقه همکاری با شرکت آدانیک‌افزار به آغاز به کار برنامه کاربردی «پارسیار» برمی‌گردد.

با این پیش‌زمینه، همکاری خوبی در حوزه احراز هویت سجام انجام شد و با توجه به وسعت جغرافیایی و ساختار بانک نسبت به کارگزاری‌های سازمان بورس، شرکت آدانیک همکاری بسیار خوبی در هماهنگ‌سازی سامانه با بانک پارسیان داشته است. همچنین با توجه به اینکه امضای دیجیتال لازمه قرارداد دیجیتال است، تجربه همکاری در خصوص انعقاد قرارداد دیجیتال با پذیرندگان درگاه‌های اینترنتی هم داشته‌ایم.»

وحید وکیلی، مدیر بازاریابی کارگزاری بانک پاسارگاد درباره­‌ی شاکیلید این نکته را اضافه می‌­کند که:

«شاکیلید با ارائه سرویس احراز هویت غیرحضوری سجام، نه‌تنها باعث شد نیاز بسیاری از فعالان بازار سرمایه و مشتریان کارگزاری‌ها برطرف شود؛ بلکه فرایند احراز هویت سهام‌داران عدالت را نیز بسیار آسان کرد. ده‌ها میلیون نفر از مردم دارای سهام عدالت هستند و برای استفاده از برخی مزایای سهام‌داری لازم است ثبت‌نام و احراز هویت سجام را انجام دهند.

اگر این فرایند به‌صورت حضوری اتفاق می‌افتاد، مشکلات بسیاری را شاهد بودیم، اما با استفاده از سامانه احراز هویت غیرحضوری شاکیلید بسیاری از مشکلات برطرف شد و مردم از نقاط دور و نزدیک کشور، به‌راحتی فرایند احراز هویت خود را انجام می‌دهند.»

نسخه‌ی کامل این گفت و گو درشماره ۴۳ و ۴۴ ماهنامه عصر تراکنش و همچنین وبسایت راه‌پرداخت منتشر شده است.

منبع: راه‌پرداخت

 

میانگین آرا: 0 / 5. شمارش رای‌ها: 0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *