دانستنی ها

قوانین صدور گواهی امضای الکترونیکی از چه زمانی در ایران شکل گرفت؟

قوانین صدور گواهی

قوانین صدور گواهی امضای الکترونیکی

در ایران، تعریف ساز و کار برای صدور  گواهی الکترونيک  و مدیریت آن مدت زمان زیادی برده است. پس از قانون تجارت الکترونيکی مصوب 1382 که اصطلاحاتی همچون امضای الکترونيکی، امضای الکترونيکی مطمئن و داده پيام را توضيح می دهد، مدتی طول کشيد که آیين‌نامه‌ها و دستورالعمل های مرتبط با مواد مختلف قانون مذکور تدوین یافته و به تصویب برسد.

آیین‌نامه‌های قوانین صدور گواهی

یکی از این آیين‌نامه ها، آیين‌نامه اجرایی ماده 32 قانون تجارت الکترونيکی است که در تاریخ 11/06/1386 به تصویب هيات وزیران رسيده است.  چنانچه که از مقدمه آیين‌نامه مذکور بر می آید، این آیين‌نامه، به طور مشترک از سوی وزارت بازرگانی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت دادگستری و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریيس جمهور پيشنهاد شده است. هرچند که کار تدوین و تهيه دستورالعمل های مرتبط با آن در وزارت بازرگانی انجام گرفته و پس از تکميل کار، به تایيد مراجع مذکور رسيده است. بند ج ماده 1 این آیين نامه در تعریف گواهی الکترونيکی مقرر می دارد:   «داده الکترونيکی حاوی اطلاعاتی در مورد مرکز صادرکننده گواهی، مالک گواهی، تاریخ صدور و انقضا، کليد عمومی مالک و یک شماره سریال که توسط مرکز ميانی توليدشده به گونه ای که هر شخصی می‌تواند به صحت ارتباط بين کليد عمومی و مالک آن اعتماد کند»

 

 


 

تالیف: ارژنگ طالبی‌نژاد

میانگین آرا: 0 / 5. شمارش رای‌ها: 0

author-avatar

درباره ارژنگ طالبی نژاد

متولد: ۱۳۷۲ تحصیلات: کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی تخصص: تولید محتوا، کپی رایت علاقه‌مندی‌ها: تئاتر، ادبیات، موسیقی و هنرهای تجسمی در ادامه چند جمله‌ی قصار نوشته می‌شود که در بطن آنها، من از شخصیت و ویژگی‌هایم تعریف می‌کنم اما خوشبختانه از آنجا که من تمایلی به نوشتن‌شان ندارم، شما نیز این جملات را نمی‌خوانید!

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *