دانستنی ها

درباره کاربردهای امضای دیجیتال چه می دانید؟

کابردهای امضای دیجیتال

اعتبار امضای دیجیتال

چگونه می­‌توان اعتبار یک امضا را مورد سنجش قرار داد و تایید کرد؟ امضایی که روی کاغذ درج می­‌شود و به راحتی قابل کپی‌­برداری و تقلید است، گاه در مراودات و تجارت­های حساس و پیچیده می­‌تواند خطرآفرین باشد. در این مطلب درباره ویژگی‌های و کاربردهای امضای دیجیتال صحبت می‌کنیم.

با پیدایش امضای دیجیتال، این اعتبار تا حد زیادی ایجاد شد. از آنجایی که امضای دیجیتال ماهیتی رمزنگاری شده و شکل گرفته بر اساس الگوریتم‌­های ریاضی است، امکان تقلب در آن تقریباً ناممکن است. از آنجایی که اسنادی که با امضای دیجیتال امضا می‌­شوند قابل استناد و پیگیری هستند، بسیاری از کسب و کارها و مؤسسات مالی و اعتباری و مراکز دولتی و خصوصی، به استفاده از این امضا علاقه‌­مندی نشان داده‌­اند. این مسئله کاربردهای امضای دیجیتال را تا حدود زیادی افزایش داد.

دولت­های الکترونیک برای تصویب قراردادها و پیگیری­‌های مالی و اداری از امضای دیجیتال استفاده می‌­کنند. همچنین بهبود فرآیندهای تجاری، افزایش امنیت داده­‌ها و حفاظت از محرمانگی اطلاعات، از دیگر مزایا و کاربردهای امضای دیجیتال است. کاربردهایی که می­‌توانند در حوزه‌­ی بهداشت و درمان، تسریع بازاریابی­‌ها و عقدقراردادهای بین­‌المللی راهگشا باشد.

چه کسانی می‌توانند از امضای دیجیتال استفاده کنند؟

با فراگیر شدن و جلب توجه عموم به امضای دیجیتال امکان استفاده­‌ی همگانی از این امضا فراهم شده است. شما نیز می‌­توانید با مراجعه به وبسایت «امضامی» برای برای دریافت گواهی امضا و راه­‌اندازی امضای دیجیتال خود اقدام کنید.

 


 

تألیف: ارژنگ طالبی‌نژاد

میانگین آرا: 0 / 5. شمارش رای‌ها: 0

author-avatar

درباره ارژنگ طالبی نژاد

متولد: ۱۳۷۲ تحصیلات: کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی تخصص: تولید محتوا، کپی رایت علاقه‌مندی‌ها: تئاتر، ادبیات، موسیقی و هنرهای تجسمی در ادامه چند جمله‌ی قصار نوشته می‌شود که در بطن آنها، من از شخصیت و ویژگی‌هایم تعریف می‌کنم اما خوشبختانه از آنجا که من تمایلی به نوشتن‌شان ندارم، شما نیز این جملات را نمی‌خوانید!

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *